Kollektivet (Láska v jednom dome) (Thomas Vinterberg, Mogens Rukov)

Kollektivet (Láska v jednom dome)

Autorom inscenácie je oscarový režisér Thomas Vinterberg.

Zo života kamarátov, ktorí bývajú v jednom dome a dodržujú vlastný, v mnohom možno bizarný, domový poriadok.

Ich súkromné „domové schôdze" sa tak stávajú dejiskom pre vtipné susedské a partnerské situácie.

So živou hudbou v podaní divadelnej kapely v zložení Juraj Kemka, Zuzana Konečná, Marián Miezga/Peter Šimun, Pavol Šimun, Sarah Arató, Bronislava Kováčiková a. h., Róbert Jakab, Lenka Fecková a. h./Fany Horváthová a.h., Anna Jakab Rakovská/Mária Schumerová a. h.

Ohlasy divákov po obnovenej premiére Kollektivet

Pozrite si ohlasy našich vzácnych divákov po zhliadnutí obnovenej premiéry predstavenia Kollektivet.

https://www.youtube.com/watch?v=FeA8vHCmsYU

Vo videu sa objaví:

- Pavol Weiss (spisovateľ)

- Prof. MUDr. Juraj Pechan (lekár - chirurg)

- Jozef Golonka (bývalý hokejista)

Thomas Vinterberg (1969) je dánsky filmový režisér a scenárista. Vo svojej generácii patrí k najuznávanejším a najznámejším vôbec, k čomu okrem včasne sa prejavujúceho talentu prispela i participácia vo filmárskom hnutí Dogma 95. V súlade s touto participáciou je aj zdôrazňovanie autentickosti a nepredvídateľnosti v celej Vinterbergovej tvorbe. K najznámejším Vinterbergovým dielam patria filmy Rodinná oslava (Festen, 1998), Za všetko môže láska (It’s all about Love, 2003), Submarino (2010), Hon (Jagten, 2012) a Komúna (Kollektivet, 2016). Posledná spomenutá produkcia je považovaná za Vinterbergov najosobnejší film, ktorému predchádzalo úspešné spracovanie látky v divadelnej podobe (Burgtheater Wien, 2011). V posledných rokoch dokončil film Kursk podľa skutočnej tragickej udalosti z roku 2000, keď sa potopila ruská jadrová ponorka a tragédiu neprežila podstatná časť posádky. A v roku 2021 získal Thomas Vinterberg Oscara za film Chľast, ktorého je režisérom i spoluscénaristom.

Mogens Rukov (1943 – 2015) bol popredný dánsky scenárista, ktorý sa vďaka svojej originalite a invenčnosti právom zaraďuje medzi legendy novších dejín dánskeho filmu. Na Univerzite v Kodani vyštudoval odbor severské filológie a literatúry v kombinácii s odborom dejiny a estetika filmu. V rokoch 1975 – 2008 bol činný ako pedagóg, v rámci čoho ho preslávila najmä inovatívnosť a neortodoxnosť vo vzťahu k tradícii. Počas tohto obdobia významne ovplyvnil viacerých významných režisérov a dramaturgov, najmä generáciu 90. rokov, ktorej najzvučnejšie mená sa spájajú s filmárskym hnutím Dogma 95 (Lars von Trier, Lone Scherfig, Susanne Bier, Per Fly, Thomas Vinterberg, Ole Christian Madsen, Pernille Fischer Kristensen a i.). Je laureátom viacerých domácich i medzinárodných ocenení.

Anna Fosse (1986) je absolventkou odboru nemecký jazyk a kultúra – švédsky jazyk a kultúra na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Od roku 2011 sa ako interná doktorandka v Ústave svetovej literatúry SAV zaoberala výskumom tragiky a tragédie v súčasnej severskej dráme. Popri výskumnej a recenzentskej činnosti sa venuje umeleckému prekladu prevažne zo škandinávskych jazykov. Preložila detektívku od nórskeho autora Jorna Liera Horsta Poľovné psy (2014), kritikou vyzdvihovanú Trilógiu (2014) od Jona Fosseho, výber z Fosseho esejistického diela s názvom Eseje (2016), ako aj jeho knihu pre deti Kant (2015). príležitostne prekladá pre časopisy. V spoluautorstve s Fossem preložila prózu Večne je zelený od Pavla Vilikovského, ktorá v Nórsku vyšla v roku 2014. Ako zostavovateľka sa podieľala na vzniku publikácie Severská dráma (Divadelný ústav, 2016), do ktorej prispela prekladmi hier Volám svojim bratom od Jonasa Hassena Khemiriho a Som vietor od Jona Fosseho. Pre Divadelný ústav v Bratislave pripravila a preložila zbierku divadelných hier Jona Fosseho, ku ktorej napísala aj ťažiskovú štúdiu (Jon Fosse: Hry, Divadelný ústav, 2017). Anna Fosse preložila v poslednom období viacero divadelných hier, ktoré uvádzajú slovenské divadlá.

Zuzana Konečná získala Výročnú cenu LF 2019 za mimoriadny herecký výkon za postavu Anny.

Juraj Kemka získal Prémiu LF 2019 za postavu Erika.

Peter Šimun získal Cenu LF 2019 za celoživotné dielo v oblasti divadla.

Fond na podporu umenia je hlavný partner inscenácie.

Divadlo ASTORKA Korzo ´90 v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja

Upozornenie: V divadelnej inscenácii Komúna sa na scéne FAJČÍ a používajú sa EXPRESÍVNE VÝRAZY.

Autor plagátu: Maroš Žilinčan

© foto Martin Geišberg / Divadlo ASTORKA Korzo´90

© foto Igor Stančík / Divadlo ASTORKA Korzo´90

© foto Sandra Zicháčková / Divadlo ASTORKA Korzo´90

© foto Maroš Ližák / Divadlo ASTORKA Korzo´90

Scéna: Námestie SNP 33 Bratislava 1

Vstupenky: 02/ 54432093 Predpredaj: 0918 716 009

www.astorka.sk

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.

Autor divadelnej hry

 • Thomas Vinterberg
 • Mogens Rukov

Réžia

 • Juraj Nvota

Preklad

 • Anna Fosse

Dramaturgia

 • Andrea Domeová

Scéna

 • Mona Hafsahl

Kostýmy

 • Mona Hafsahl

Projekcia

 • Lukáš Kodoň

Hudba

 • Milan Vyskočáni

Hrajú

 • Juraj Kemka, Erik
 • Zuzana Konečná, Anna
 • Marián Miezga / Peter Šimun, Ole
 • Pavol Šimun, Steffen
 • Sarah Arató, Ditte
 • Bronislava Kováčiková a. h., Mona
 • Róbert Jakab, Virgil
 • Lenka Fecková a. h./Františka Horváthová a. h, Freja
 • Anna Jakab Rakovská/Mária Schumerová a. h., Emma